Svoboda nad Úpou a okolí

Svoboda nad Úpou, kde se VegZion nachází, je zhruba dvoutisícové městečko pod horami. Dojedete k nám vlakem, který tu končí, a autobusy mířícími do Janských Lázní, Pece pod Sněžkou či na Pomezní Boudy.

Svoboda nad Úpou bývá označována jako brána do Krkonoš, přímo od domu je možné dojít pěšky po turistických trasách na Rýchory, Modré kameny, do Janských Lázní, na Hoffmannovy boudy – kde se nachází nově otevřená Stezka korunami stromů, na Černou a Světlou horu a pak dále do hor.

Přímo ve Svobodě nad Úpou, zhruba 500m od nás, se nachází Farmapark Muchomůrka a vycházková trasa na Janské Lázně.

V zimním období je zde možnost využít místní menší vlek Duncan, ideální pro rodiny s dětmi. Přímo ze Svobody, cca 100m od nás, jezdí skibusy do všech lyžařských center – Mladé Buky, Janské Lázně, Černý důl, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa a Pomezní Boudy. Všechny areály jsou protkány upravovanými běžkařskými cestami.

Sousední městečko Mladé Buky nabízí v letním období možnost návštěvy bobové dráhy a Baldova světa. V zimním období se celý areál promění ve ski centrum.

Horské lázeňské městečko Janské Lázně nabízí v létě možnost návštěvy např. lanového parku, půjčení koloběžek s možností sjezdu z Černé hory apod. V zimním období je zde nespočet sjezdovek SKI Resortu Černá hora – Pec.

Nedaleký Horní Maršov nabízí celoročně spousty akcí např. SEVERu (Střediska ekologické výchovy). Nachází se zde turistické stezky na lesní hrádek Aichelburg či do malebného údolí Albeřic.

Ve Velké Úpě se nachází na kopci Portášky nová herní krajina Pecka. V zimním období je uzavřena a areál Portášky slouží zimním sportům.

Pec pod Sněžkou je další nejblížší zimní areál s velkým množstvím sjezdovek. Nachází se zde i nejvyšší hora Čech, Sněžka, na kterou vede z Pece hned několik turistických cest či je i možnost vyjet lanovkou. V letním období je v Peci v provozu bobová dráha a lanový park.

Na Pomezních Boudách se nachází lyžařský areál SKIMU a upravené běžecké tratě, které vedou až na Rýchory s možností sjezdu zpět do Svobody. V letním období je odtud krásný start pro turistiku.

Trutnov je větší město asi 10km od Svobody nad Úpou s dostupnou občanskou vybaveností (kino, muzeum, galerie, park, nákupní centra, bazén apod.).